Vásárló belépés
Kategóriák
- Újdonságok
- Akciók
- Hegesztés és forrasztástechnika
- Műhelyfelszerelések
- CETAFORM szerszámok
- GENIUS metrikus szerszámok
- Kézi szerszámok, szerszámkészletek
- Collos méretezésű szerszámok
- Fém, fa és kőzet fúró szárak, metefúrók és metszők, körkivágók, vésők
- Célszerszámok járművekhez, motordiagnosztika
- FORTUM szerszámok
- EXTOL PREMIUM, EXTOL CRAFT szerszámok
- Tisztítószer, krémkesztyű, mentesítő anyag
- Szerelési segédanyag, saru, bilincs, adalék, spray, zsugorcső, tömítőanyag
- XADO fémkerámia képző, revitalizáló anyagok, xado olajok, xado gélek, xado zsírok
- Csörlők, Horn elektromos és kézi csörlők, tartozékok, felszerelések
- Mérőeszközök, vízmérték, mérőszalag, vonalzó, tolómérő, into, kicsapózsinór
- Vágó, csiszoló és drótkorongok, reszelők, fűrészlapok, polírozó anyagok
- Mukaruha, egyéni védőfelszerelés
- Fa és építőpari, kerti szerszámok, balták, fejszék, bicskák, fafaragás
- Víz, gáz, cső, klíma szerelés szerszámai
- Villany szerelés szerszámai
- Elfekvő, kifutó és használt szerszámok, felszerelések
- Hegesztőgépek, hegesztéstechnika, spotter, indukciós hevítő
- Autófelszerelések
- Csomagoló anyagok, stretch fóliák, ponyvák
- Bérelhető gépek, szerszámok
Naptár
Látogató számláló
Hírek
A racsnis hajtószárak felépítése, és használatuk.
Tisztelt Olvasóink !
A racsnis hajtószárak, közkeletű nevükön racsnis kulcsok nagyban megkönnyítik munkánkat, gyorsabbá, kényelmesebbé téve azt.
Több módon is osztályozhatók, de elégedjünk meg az alappal.
Meghajtó négyszög szerinti osztályozás :
Alapvetően a dugókulcsok ( tűző kulcsok ) meghajtó négyzet ( kocka ) méreteihez igazodnak, ezért van ¼”, 3/8”, ½”, ¾”, 1”, 1-1/2”, de akár 2” méretben is, ezekhez megfelelő hosszúsággal és erővel.
Fog szám szerinti megkülönböztetés :
Alap fogszámok : 24-48-72. Ha megnézzük ezek a számok a 12 többszörösei, tehát aránylag könnyen szerkeszthető és gyártható. Vannak ettől eltérő fogszámok is, de ezek az általános és gyakori méretek. Minél nagyobb a fog szám, a kulcs működése annál finomabb, annál kisebb szögben lehet vele dolgozni. a 24 fogas kulcsnak 15 fokonként van egy foga, a 72 fogasnak 5 fokonként, tehát a legkisebb munka szög is ennek megfelelő. Nem igaz az az általános nézet, hogy a nagyobb fogszámból adódó kisebb magasságú fog profil kisebb erőt, kisebb terhelhetőséget nyújt. Az a helyzet, hogy kisebb fogprofil magasságnál a támasztó lapka több fogat, ( akár 3-4 fogat is ) támaszt egyszerre, míg a 24 fogasnál esetleg csak egyet. Ennél fogva a terelhetőség nem függ a fogak számától, higgyük el, hogy a tervezők értenek ehhez ( is ).
Irányváltás szerint :
A régi darabok legtöbb esetben un. áttolós kockával voltak gyártva, nagy előnye, hogy a racsnit csak egy irányú munkára kell méretezni, így általában erősebb szerkezetet lehet kialakítani, és a fej aránylag kis és kerek formájú marad. Hátránya, hogy az irányváltáshoz a kulcsról le kell venni a fejet vagy hosszabbítót, ezért az körülményesebb.
A fej forgó részének tetején kialakított irányváltó gyorsabb munkát eredményez, de hátránya, hogy ha kézzel ( tenyérrel ) rá kell tartani a fejre, akkor az forgás közben átválthatja az irányt és sok bosszúság okozója lehet. Előnye a fej kerek és kis formája.
A forgó rész mögött karral átváltható irány. Bármikor látható a forgási irány a kar helyzetéből, munka közben gyorsan és könnyen átváltható, kevéssé érzékeny az akadályokra, magától „nem váltódik át”.
A hajtószáron lévő irányváltás, egy költségesebb és bonyolultabb megoldás. Ekkor a racsnis fej alatti nyaknál vagy még lejjebb a fogantyú fölött lévő gyűrűvel, annak elforgatásával lehet a forgás irányt váltani. Hátránya a többihez képest igen költséges és aránylag bonyolult megoldás, előnye a többihez képest extrém kis méretű, szinte mindenhol elférő fej.
A fej állása szerint :
Lehet fix vagy billenthető fej, ahol alap esetben a száron a racsnis fej fixen áll, vagy 180, de akár 360 fokos körben elfordítható. Van, ahol az elfordítás rugós golyóval részben fixálódik, van ahol teljesen le lehet rögzíteni a fejet, van ahol semmilyen rögzítés nincs.
Lehet a fej formája úgy kialakítva, hogy annak teteje recézett, és a könnyen hajtható csavaroknál kézzel a fejet el lehet forgatni, ezzel gyorsítva a munkát is. Megint csak különleges kialakítás, amikor a kulcs fogantyúját tekerve forog a fej is, vagy a hajtószárba a fogantyú fölött elhelyezett tárcsával lehet forgatni a fejet egy kis beépített fogas szíj hajtással.
A szár kialakítása szerint:
A szárak kialakítása lehet egyenes, és enyhén vagy nagyobb szögben hajlított, ez a munkadarabhoz való hozzáférést segítheti. Lehet olyan, ahol a szárat 2 részből meg lehet törni és a megfelelő pozícióban rögzíteni. A szár anyaga lehet acél, könnyűfém ötvözet, műanyag, vagy ezek valamilyen kombinációja.
A fogantyú lehet magából a szár anyagából kialakítva, és lehet külön anyagból. Ha a szárból kerül kialakításra, lehet teljesen tükör sima, lehet érdesített, recézett csúszásmentesített felületű. Van olyan, ahol a szár levehető a fejről és az így rövidíthető vagy éppen hosszabbítható, de van teleszkópos is.
Na de a lényeg, hogyan, mire használjuk ezeket a szerszámokat.
Tudni kell, hogy a racsnis hajtószárak nem lazításra vagy meghúzásra valók, hanem hajtásra, még akkor is, ha a gyártó nem ezt mondja, illetve azt mondja, hogy az általa gyártott darab mellé nem kell fix hajtószár. Persze nyugodtan elhihetjük, de azért a nagyobb erőket ne racsnis kulccsal fejtsük ki, drága és komoly szerszámok ezek, nem baj kíméljük, és máskor is tudjuk használni azokat.
Ott tesznek igazán jó szolgálatot ahol a csavarokat anyákat, stb., hajtani kell. Ahol az újjak mér nem elég erősek, d nagy nyomaték még nincs.
Van azonban kivételek. Egy nyomatékkulccsal egybe épített racsni természetesen úgy került méretezésre, hogy az a nyomatékkulcs maximális erejét bőven elviselje, de még így is ez a szerkezet leggyengébb pontja.
Ha már arra adjuk a fejünket, hogy szerszám készletet vagy csak egy-egy szerszámot vegyünk, tegyük azt a már sokat emlegetett körültekintő módon. Érdeklődjünk ismerőseinktől tapasztalataikról. Nem baj ( de nem feltétel ), hogy ha ismert a márkanév, nézzünk utána a forgalmazónak, garanciális háttérnek.
Ha meg van a hely ahol vásárolunk, és még esetleg nem ismerjük a keresett szerszámot, nézzük meg személyesen, fogjuk kézbe, ismerkedjünk vele. Ne feledjük, nagy erőkkel fogunk dolgozni, a kezünket törheti, esetleg kényelmetlen a fogása, vagy éppen csúszós. Gondoljuk meg a használati körülmények szerint melyik lesz célszerűbb, egy tükörfényes krómozott, esetleg egy teljesen műanyag kialakítású.
A Műhelynet webshopban ezért csak olyan szerszámokat kínálunk, amelyeknek minőségéről használhatóságáról magunk is meggyőződtünk, sok esetben saját tartós használattal vagy külső partnerek által tesztelve. A kínálat sokfélesége adja, hogy a legtöbb esetben megtalálhatják nálunk a megfelelő eszközt, természetesen a választásban a feladat ismeretében magunk is szívesen segítünk. Ha éppen nincs „polcon” a legmegfelelőbb szerszám, segítünk azt megkeresni, beszerezni.
Köszönöm, hogy írásomat elolvasták, ha kérdésük merül fel, kérem, keressenek meg.
Maradok tisztelettel az Önök szolgálatában :
Bálint Balázs szerszámspecialista
Műhelynet szerszámbolt és webshop.