Vásárló belépés

Partnereink

Naptár

2024. Szeptember
H
K
Sze
Cs
P
Szo
V
 
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 
 
 
 

Látogató számláló

2
0
7
9
9
5
5

Hírek

2024.07.25 12:29
Dióhéj szórás anyagai, szerszámai

Sokan keresnek meg minket azzal a kérdéssel, hogy milyen gépet, felszerelést használjanak a dióhéjas szórással való szívócsonk tisztításhoz.

Ez a munka több jellemző miatt is terjed egyre jobban.

1. Nagy szükség van rá, és még legalább úgy 10 évig biztosan lesz rá, mégpedig egyre növekvő kereslet.
2. Aránylag alacsony beruházással el lehet indítani az ágazatot, ha már van egy meglévő műhely, amire tudunk építkezni.
3. Nagyon jó, és aránylag gyors a megtérülési ráta.

Ami azonban mégis gátat szab annak, hogy bárki el tudja ezt végezni, és amiért az ügyfél kifizeti a sokszor tetemes munkadíjat, az a hozzá adott szaktudás. Ezt ne feledjük, bármelyik oldal is a miénk, a szolgáltató, vagy az ügyfél oldal.
Tehát, bár sokszor hallom, nem okos és célravezető megoldás, hogy majd a haverokkal okosban megoldjuk, vagy esetleg egy nem kellő tudással, és tapasztalattal felvértezett frissen végzett (vagy akár a szakmán kívüli) ifjú titán godjaira bízzuk a sok milliós technikát. Sajnos sok rémtörténetről tudunk.

Minket leginkább azok keresnek meg, akik a vállalkozásukat szeretnék bővíteni ezzel a szolgáltatással.


Alap esetben két dolgot szoktam elöljáróban elmondani.
1. A youtube (bár irdatlan mennyiségű butaság van rajta), megfelelő belső kontrollal, és kis gondolkodással nagyon jól használható arra, hogy megnézzük, mások mit, és hogyan használnak.
2. Vannak gyári gépek (jó részük azonos technológiával csak eltérő kivitellel), melyeket meg lehet venni, és akkor azzal lehet dolgozni.

Mivel azonban mindenki szeretné az egész beruházást költséghatékonyan megúszni, de mégis használható szettet összerakni, klaviaturát ragadtam, és megpróbálok segíteni a megfelelő gépek, felszerelések, esetleg kiegészítők kiválasztásában.

Milyen felszerelés kell a dió (maghéj) szóráshoz?

1. Sűrített levegő ellátás.
2. Maga a szóró gép.
3. Elszívás.
4. Szóró adapterek.
5. Szóróanyag.
6. Alapvető autószerelő szaktudás.

Nem túl bonyolúlt a technolóhia, nem "agysebészet", így ha megengedik, azzal kezdem, hogy:
6. Szaktudás.
Ha nincs meg az alap szaktudásunk, valamilyen gépész szakismeretünk, autószerelői végzettségünk, hogy átlássuk miről van szó, a technológia hogyan működik, akkor akár sok százezres, de akár milliós károkat is tudunk okozni, de ez odáig mehet, hogy egyáltalán nem is tudjuk még csak elkezdeni sem a munkát.
Mire gondolok?
Ismerni kell a motor vezérlését (szelep váltás, szelep zárás, vezérlési diagram alapok), megfelelő szaktudással kell rendelkezni az egyes alkotók (szívócső, légszűrő, hűtő-fűtő rendszerek, injektor, gyújtás és akár sok más) leszereléséhez, megbontásához.
Át kell látni a technológiát, a felhasználás alapvető okát, és az okozatot is. Miért van szükség erre a munkára, hogyan működik a kitalált technológia, mi az oka a koszolódásnak, milyen problémák okozhatják ezt, mi lehet az ügyfél felé ajánlott tartós megoldás, stb.
Tudom (mert hallottam ilyeneket) sok műhely van, akik azt mondják, az eredendő okot nem szüntetik meg, el sem mondják a tulajnak, mert így nemsokára (akár egy éven belül), az ügyfél visszajön, és megint hoz egy marék bevételt. Ezt nm tartom jó hozzáállásnak.

1. Sűrített levegő ellátás.
A legalapvetőbb dolog, ami nélkül nem tudjuk ezt a munkát végrehajtani. Hiszen szemcse szórásról van szó, valamivel a szemcséket fel kell gyorsítani, hogy a beléjük fektetett mozgási energiát fel tudjuk használni a céljainkra.
Minden műhely (még most az akkumulátor technológia terjedésével is) alapvető felszerelései közé tartozik egy kompresszor.
Amire mindenképp ügyeljünk, hogy a megtermelt levegő tiszta legyen, mindenféle olajtól, víztől mentes. Ha a levegőnk nedves, akkor a szemcsék még a kijutás előtt összeállnak, és folyamatosan el fog dugulni a rendszerünk.
A levegő ellátást legalább 10 mm, de inkább fél coll (13mm) folyamatos átmérővel oldjuk meg a gépig. A mindenféle barkács áruházas 5-6 mm-es spirál tömlők nem jók.
Úgy a kompresszor teljesítménye, mint az egész rendszerünk áteresztő képessége legalább 5-600 l/perc nyomott mennyiség legyen, ez alatt kínlódás lesz, mert állandóan várni kell majd.

2. Szóró gép.
Vannak speciálisan erre a munkára kifejlesztett gépek, némelyek visszaszívó rendszerrel egybe építve. Ha megnézzük az ismertető vidókat, sokat okosdhatunk belőlük.
Amik beváltak, a kimondottan erre fejlesztett és ajánlott gépek, illetve a hagyományos kültéri nyomott tartályos homokszóró gépek.
Amik semmiképp nem jók, csak bohóckodásra, a visszaszívó redszerrel ellátott homokszóró tartályok (jellemzően 120 literes néven találjuk ezeket), illetve a kézi, kis tartályos akár barkács áruházas, akár általunk is forgalmazott szemcseszóró pisztolyok.
A legáltalánosabban bevált gépek a 20-40 gallonos túlnyomásos kültéri homokszóró (szemcseszóró) tartályok.
Itt némi átalakításra szükség van, de általában igen jó áron beszerezhetők (érdemes tudni, hogy a különböző márkák és színek közötti sokszor hatalmas ár különbség nem fedi a minőségi különbséget, vagy tudást).
Vannak olyan gépek, melyeket egyes autó gyártók ajánlanak mint saját fejlesztésű, és a márkaszervízben elvárt felszerelést, de ezek hatékonysága sokszor semmiben nem különbözik az egyszerűbb darabokétól, bár az is igaz, hogy egy prémum márka tulajdonosa jobban elfogadja a saját autója logojával feliratozott berendezést mint egy akármilyen mást. Oly annyira, hogy erre is tudnék példát...

3. Elszívás.
Itt természetesen a kiszórt anyag közvetlen elszívására, visszaszívására gondolok.
Láttam olyat (és tényleg volt ilyen), hogy az autót és annak motorterét úgy becsomagolták, mintha fényezésre várna, és elszívás nélkül dolgoztak. Hagy ne mondjam hogy nézett ki az egész környék. De miért kellett?
Nem lesz értelmes válasz, de vegyük tudomásul, hogy kell az elszívás.
Ráadásúl talán az egyik legegyszerűbben beszerezhető összetevő, hiszen kezdetnek bármilyen, a kereskedelemben kapható ipari porszívó megteszi.
Később sem kell más, maximum minőségben, teljesítményben tudunk előre lépni.
A magunk részéről preferáljuk a NILFISK gépeket, mert hazai gyártmány (Szigetszentmiklóson van a gyár), kiváló minőség, és hosszú élettartam a jellemzői. Minden tartozék, kiegészítő gyorsan elérhető.
Természetesen ha valakinek más márka felé hajlik a szíve, azzal sincs gond, a legegyszerűbb barkács áruházas gép is megteszi, legalábbis elsőre.

4. Szóró adapterek.
Itt két részre kell bontanunk a témát.
a. Maga az a pisztoly (fúvóka), mellyel a szórást végezzük.
b. A hengerfejre szerelhető típus specifikus adapterek, melyek megkönnyítik a munkát.

a. Ha megvettük a magunk kis R2D2-re hasonlító homokszóró gépét, akkor sajnos a hozzá adott szóró tömlővel, és pisztollyal a világon semmit nem érünk. Ezeket tegyük el, ha mégis homokot, vagy más durvább abrazív anyagot szeretnénk használni.
Tartsuk meg magát a "hardvert" azaz a tartályt reduktorral, csonkokkal, csatlakozókkal, csapokkal, és ehez tudunk ajánlani (nemsokára a kínálatban is megjelenő) olyan szettet, amivel a szívócsonk tisztításra mindenben megfelelővé tudjuk azt alakítani.
b. Vannak olyan műanyag vagy ritkábban fém adapterek, melyeket a hengerfejre szerelve meg tudjuk könnyíteni a munkánkat.
Sajnos ezeknek van néhány hátulütője.
-alapvetően az áruk. A technológia terjedésével, és szükségességével ezen adapterek gyártói, jó piaci érzékkel, az elmúlt években egyes esetekben, akár tízszeresére is növelték az árakat.
-nagyon sok féle adapter kell, gyakorlatilag minden motor típushoz (akár motor kódonként) más, sőt néhány esetben egy motorhoz akár két eltérő kivitelű darab is kell.
Így a magunk részéről az alábbi egyszerűbb, vagy komolyabb, de bevált lehetőségeket szoktuk ajánlani.
-a legpóriasabb megoldás, hogy a befújó fúvóka, és bedugott elszívó csonk mellett kitömjük a hézagokat ronggyal. Nem szép, nem is túl jó, de alapvetően célravezető.
Előnye az egyszerűség, hozzáférhetőség. Hátránya, hogy a munka folyamán a többszöri ellenőrzéshez minden esetben ki kell venni ezt a dugót, majd visszatömködni.
-gumi lapból, polifoamból megfelelő kialakítású "dugót" készítünk a szívó csonkba. Mindenképp jobb mint az első, jobban néz ki, használhatóbb is, és olcsó.
-veszünk adaptereket. Sok adapter terve fellelhető a világhálón, így ha van esetleg 3D nyomtatónk, akkor többet magunk is elő tudunk állítani, vagy meg is tudjuk ezeket (jellemzően kínai oldalakról) rendelni.


5. Szóró anyag
Van aki ragaszkodik az eredeti dióhéjhoz, van aki evésbé, így elfogadja a mi javaslatunkat a saját temékünkre.
Gyorsan hozzá kell tennem, az általunk forgalmazott maghéj mögött immár 5-6 év, és több tíz tonna eladási volumen tapasztalata áll, tehát nem a levegőbe beszélünk.
A lényeg, hogy igazából mindkét anyag teljesen jó, bevált, probléma mentesen használható, de jelen ismereteim szerint nincs más szemcse, amivel esetleg a munka megoldható.
Természetesen mindkét anyagot tudjuk szállítani, maghéjat kevés kivétellel azonnal polcról, dióhéjat (sokkal kevesebbet kérik), pár napos átfutási idővel.
Amiről még szót kell ejteni, a felhasznált mennyiség kérdése.
Az első munkánál, a gépek beállításánál, a technológia kitapasztalásánál bizony igen sok anyag fog fogyni, jellemzően, úgy egy zsák, azaz 20 kg elmegy rá.
A továbbiakban egy 4 hengeres motort alapul véve, munkánként 10 kg anyaggal érdemes számolni. Sokszor ez jóval kevesebb lesz, néha több kell, a sok változó miatt, nehezen meghatározható a pontos mennyiség, a 10 kilós szabály hozza az átlagot.
Vannak, akik az anyagot visszaforgatják, és büszkén mondják, hány tucat motort tisztítottak akár egy zsák szemcsével, ezt mindenki döntse el maga.
Miért?
Számoljuk ki mennyibe kerül a munkaidőnk, amíg a visszaszívott anyagot szitáljuk, eltesszük, tároljuk, visszatöltjük (tegyük hozzá jó mocskos is az egész visszaforgatós folyamat), és tegyuk mellé egy zsák anyag árát (ez a cikk írásakor 20.000 Ft alatt van).
Szerintem pont ez az a tétel, amin nem érdemes spórolni.

 

Végezetül, ha bárkinek kérdése lenne a témában, kérem keressenek minket, és igyekszünk segíteni az indulást, akár a munka bevezetését, folyamatát.

 

Tisztelettel Bálint Balázs

;